شکستگی اسکافوئید درمان، تشخیص و علت آسیب

درمان شکستگی اسکافوئید در اصفهان

524-scaphoid-درمان-شکستگی-خوب-اسکافوئید-در-اصفهان-تشخیص-علت-علل-عوامل-همل-جراحی-بهترین-فوق-تخصص-دست-fracture شکستگی اسکافوئید درمان، تشخیص و علت آسیب فوق تخصص دست اصفهان عدم جوش خوردگی علت تشخیص علل عمل جراحی نان یونیون اسکافوئید در اصفهان

شکستگی اسکافوئید درمان، تشخیص و علت آسیب نوعی شکستگی مچ دست است. یک استخوان کوچک در نزدیکی قاعده انگشت شست است که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید، اما حتی اگر عمل جراحی را انجام دهید، باید بهبودی کامل را پیدا کنید، تا بتوانید از دست خود به طور کامل استفاده داشته باشید. طول درمان شکستگی استخوان اسکافوئید معمولاً به حدود سه ماه زمان نیاز دارند تا درمان و بهبودی پیدا کنند.

شکستگی اسکافوئید چیست؟

یکی از استخوان های هشت گانه مچ دست می باشد. زمانی آسیب اتفاق می‌افتند که استخوان اسکافوئید خود بنا به دلایلی که در ادامه مقاله شکستگی اسکافوئید درمان، تشخیص و علت آسیب بیان می شود رخ می دهد. اسکافوئید یکی از استخوان های کارپال شماست، مجموعه استخوان هایی که مچ دست شما را تشکیل می دهد.

علت شکستگی اسکافوئید مچ دست

تقریبا شکستگی استخوان اسکافوئید همیشه در اثر  زمین خوردن و سقوط که بصورت معمول از بدن حمایت می کند ایجاد می‌شود. همچنین تصادفات اتومبیل و سایر آسیب ها نیز می توانند علت شکستگی اسکافوئید مچ شوند. ممکن است برای ترمیم استخوان نیاز به جراحی داشته باشید. اکثر افراد به حدود سه ماه زمان نیاز دارند تا پس از شکستگی استخوان اسکافوئید بهبود یابند.

شکستگی اسکافوئید دیستال در مقابل شکستگی اسکافوئید پروگزیمال

دکتر محمد دهقانی فوق تخصص دست اصفهان اظهار می کند، اسکافوئید دست شما سه قسمت دارد که هر سه قسمت قابل شکستن است. بخش های اسکافوئید شما عبارتند از:

 1. قطب دیستال اسکافوئید : انتهای اسکافوئید شما که به دست و انگشتان شما نزدیک است (به سمت ساعد شما اشاره می کند).
 2. کمر اسکافوئید : قسمت میانی استخوان اسکافوئید شما. بیش از 70 درصد از شکستگی های اسکافوئید در ناحیه کمر رخ می دهد.
 3. قطب ابتدایی اسکافوئید : انتهای اسکافوئید شما که به ساعد شما نزدیک است.

شکستن مچ دست

این عبارات مختلف به بهترین فوق تخصص دست شما جزئیات خاصی را در مورد نحوه شکستن مچ دست، محل شکستگی اسکافوئید و شکل ظاهری استخوان در داخل بدن شما بیان می کند. مهم نیست که چه نام ها و اصطلاحاتی برای شکستگی شما به کار می رود، اولین قدم مهم این است که آسیب دیدگی شما توسط یک دکتر متخصص خوب دست یا فوق تخصص جراح دست در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد و درمان را شروع کنید.

شکستگی اسکافوئید چقدر شایع است؟

شایع ترین شکستگی اسکافوئید،  شکستگی استخوان کارپ است و 15 درصد از آسیب های مچ دست را تشکیل می دهد.

چه کسانی دچار شکستگی اسکافوئید می شوند؟

مانند همه شکستگی های استخوان، شکستگی های اسکافوئید می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. شکستگی استخوان اسکافوئید در نوجوانان و جوانان زیر 30 سال شایعتر است.

اگر در معرض خطر افتادن هستید، ممکن است شکستگی استخوان اسکافوئید را تجربه کنید. افراد مبتلا به پوکی استخوان در معرض خطر ابتلا به انواع شکستگی استخوان از جمله شکستگی اسکافوئید هستند.

علائم شکستگی اسکافوئید چیست؟

از بیشترین علائم شکستگی اسکافوئید می تواتن به موارد زیر اشاره کرد.

 • درد.
 • تورم.
 • حساسیت در مقابل لمس
 • ناتوانی در حرکت مچ دست.
 • کبودی یا تغییر رنگ.
 • تغییر شکل یا برآمدگی که معمولا به ندرت روی مچ دست مشاهده می شود.

شکستگی های اسکافوئید جابجا شده

جابجا شده یا غیر جابجا شده عباراتی هستند که فوق تخصص دست شما برای توصیف شکستگی استفاده می کند. شکستگی جابجا شده به این معنی است که تکه‌های استخوان شما به قدری جابه‌جا شده‌اند که هنگام شکستگی استخوان، شکافی در اطراف شکستگی ایجاد شته است.

شکستگی‌های بدون جابجایی همچنان استخوان‌های شکسته هستند، اما قطعات به اندازه‌ای جابجا نشده‌اند که در طول شکست از تراز خارج شوند. به احتمال زیاد شکستگی های جابجا شده برای ترمیم نیاز به عمل جراحی دارند.

علت شکستگی استخوان اسکافوئید چیست؟

هر ضربه ای به مچ دست شما می تواند باعث شکستگی استخوان اسکافوئید شود. شایع ترین علل این نوع شکستگی ها عبارتند از:

 • سقوط : حمایت در گرفتن خود با آسیب کمتر.
 • زمین خوردن
 • آسیب های ورزشی.
 • تصادفات اتومبیل.

تشخیص شکستگی استخوان اسکافوئید چگونه انجام می شود؟

بهترین دکتر متخصص دست در اصفهان، شکستگی اسکافوئید را با معاینه فیزیکی و آزمایش های تصویربرداری تشخیص می دهد.

چه آزمایشاتی برای تشخیص شکستگی اسکافوئید انجام می شود؟

پس از معاینه فیزیکی، احتمالاً به حداقل یکی از چند آزمایش تصویربرداری نیاز خواهید داشت:

 • اشعه ایکس : با اشعه ایکس هرگونه شکستگی اسکافوئید یا سایر شکستگی ها را می توان تشخیص داد و نشان می دهد که استخوان های شما چقدر آسیب دیده اند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) : پزشک متخصص یا فوق تخصص دست شما ممکن است از MRI ​​برای دریافت تصویر کاملی از آسیب استخوان‌ها و ناحیه اطراف آن‌ها استفاده کند. این کار بافت اطراف استخوان های شما را نیز به آنها نشان می دهد به ویژه برای تعیین اینکه آیا عضلات و بافت همبند شما آسیب دیده اند یا خیر بسیار مهم است.
 • سی تی اسکن : اگر به عمل جراحی شکستگی اسکافوئید نیاز دارید، پزشک یا جراح دست شما باید دقیقا بداند که استخوان های شما چقدر آسیب دیده اند. سی تی اسکن به آنها تصویر دقیق تری از استخوان ها و بافت اطراف آن نسبت به اشعه ایکس می دهد.

شکستگی های اسکافوئید مخفی

گاهی اوقات شکستگی استخوان اسکافوئید به خوبی یا اصلا در عکسبرداری با اشعه ایکس ظاهر نمی شود. به این شکستگی‌های اسکافوئید مخفی می‌گویند. پزشک خوب دست به شما اطلاع می دهد که به چه آزمایش های تصویربرداری یا دیگر آزمایشات نیاز دارید.

جراح خوب دست در اصفهان

مطمئن شوید که به جراح خوب دست خود دقیقاً جایی که احساس درد یا حساسیت دارید را بگویید. اگر ناراحتی شما درست بالای استخوان اسکافوئید متمرکز است و بعد از یک یا دو روز بهتر نشد، ممکن است دچار شکستگی اسکافوئید پنهان یا مخفی شده باشید. شکستگی های مخفی نیازی به درمان متفاوتی ندارند یا خطرات خاصی متوجه شما نیست، ولی درمان در اسرع وقت نیاز است.

درمان شکستگی استخوان اسکافوئید چگونه انجام می شود؟

نحوه درمان شکستگی اسکافوئید شما به شدت شکستگی اولیه بستگی دارد. استخوان شکسته شما باید دوباره با هم جوش بخورند. بسته به اینکه چقدر آسیب دیده است یا چه چیزی باعث شکستگی شده است، چند درمان وجود دارد که بهترین متخصصین جراح دست ممکن است از آن استفاده کنند.

بی حرکتی شکستگی استخوان دست

اگر شکستگی شما خفیف است و اسکافوئید شما خیلی از جای خود حرکت نکرده است (اگر جابجا نشده باشد)، ممکن است فقط به یک آتل یا گچ نیاز داشته باشید. قرار دادن آتل در دست معمولاً سه تا پنج هفته طول می کشد. اگر نیاز به گچ دارید، احتمالاً برای مدت طولانی تری، معمولاً شش تا هشت هفته طول خواهد کشید. در هر دو مورد، احتمالاً برای اطمینان از اینکه استخوان شما به درستی بهبود می‌یابد، به عکس‌برداری بعدی نیاز خواهید داشت.

جااندازی شکستگی اسکافوئید

شکستگی‌های شدیدتر نیاز به یک جااندازی بسته برای تنظیم (تراز کردن) اسکافوئید شما دارند. در طول این روش غیرجراحی، پزشک متخصص دست، بدن شما را به صورت فیزیکی فشار داده و به سمت بیرون می‌کشد تا استخوان شکسته شما را در داخل، ردیف یا تنظیم کند. برای جلوگیری از احساس درد در طول عمل، یکی از موارد زیر را دریافت خواهید کرد:

 1. بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه اطراف شکستگی شما.
 2. آرام بخش هایی که تمام بدن شما را آرام می کند.
 3. بیهوشی عمومی برای خواباندن شما در طول عمل.

پس از جا اندازی اسکافوئید، جراح، دست شما را در یک آتل یا گچ قرار می دهد.

عمل جراحی شکستگی اسکافوئید

تثبیت داخلی

شکستگی های مچ دست با جا به جایی نیاز به عمل جراحی دارند. جراح دست، اسکافوئید شما را مجدداً در موقعیت صحیح خود قرار می دهد و سپس آن را در جای خود محکم می کند تا بتواند بهبود یابد و دوباره رشد کند. آنها معمولاً کاری را انجام می دهند که فیکساسیون داخلی اسکافوئید نامیده می شود، به این معنی که جراح قطعات فلزی را در استخوان شما وارد می کند تا در زمان بهبودی آن را در جای خود نگه دارد.

روشهای تثبیت داخلی مچ دست

524-scaphoid-درمان-شکستگی-خوب-اسکافوئید-در-اصفهان-تشخیص-علت-علل-عوامل-همل-جراحی-بهترین-فوق-تخصص-دست-fracture شکستگی اسکافوئید درمان، تشخیص و علت آسیب فوق تخصص دست اصفهان عدم جوش خوردگی علت تشخیص علل عمل جراحی نان یونیون اسکافوئید در اصفهان 524-scaphoid-درمان-شکستگی-پیچ-اسکافوئید-در-اصفهان-تشخیص-علت-علل-عوامل-همل-جراحی-بهترین-فوق-تخصص-دست-fracture

 1. پیچ‌ها : در برخی شرایط از پیج برای تثبیت استخوان جا به جا شده، که به اصطلاح فیکس کردن می نامند، استفاده می شود.
 2. پین ها : پین‌ها قطعات استخوان را در جای خود نگه می‌دارند. امروزه به ندرت از پین برای فیکس کردن استخوان مچ دست استفاده می شود.

برخی از مردم با این قطعات درج شده در آنها برای همیشه زندگی می کنند. ممکن است برای از خارج کردن آنها نیاز به جراحی های بعدی داشته باشید.

پیوند استخوان

اگر شکستگی اسکافوئید شما به شدت جابجا شده باشد یا اگر استخوان شما آنطور که باید در حال بهبودی نیست، ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشید فوق تخصص جراح دست، بافت استخوانی اضافی را برای اتصال مجدد استخوان شکسته شما وارد می کند. پس از آن، آنها معمولاً یک تثبیت داخلی را انجام می دهند تا قطعات را در کنار هم نگه دارند تا استخوان شما دوباره رشد کند.

منابع پیوند استخوان برای شکستگی اسکافوئید

برای پیوند استخوان شکستگی اسکافوئید می تواند از چند منبع استفاده کرد.

 • در داخل از جای دیگری در بدن شما : معمولا بالای استخوان لگن شما.
 • اهداکننده خارجی : از بدن شخص دیگری استفاده می شود.
 • یک قطعه جایگزین مصنوعی

برای عمل جراحی شکستگی اسکافوئید چقدر در بیمارستان می مانم؟

جراحی های شکستگی اسکافوئید معمولاً روش های سرپایی هستند و شما باید در همان روز بتوانید به خانه بروید. پس از جراحی، مچ دست شما بی حرکت خواهد شد. قبل از شروع استفاده از آن مانند قبل از شکستگی، به یک آتل یا گچ نیاز دارید.

چه داروهایی برای درمان شکستگی استخوان اسکافوئید استفاده می شود؟

بدون نسخه NSAID های مانند آسپرین یا ایبوپروفن می توانند منجر به خونریزی و سایر عوارض بعد از جراحی شوند. جراح شما در مورد داروهایی که می توانید برای کاهش درد بعد از جراحی مصرف کنید با شما صحبت خواهد کرد و مشاوره های لازم و یا داروهای تجویزی را به شما می گوید.

عوارض جانبی NSAID ها عبارتند از:

آیا شکستگی اسکافوئید به خودی خود بهبود می یابد؟

هرگز علائمی مانند درد، تورم یا حساسیت را نادیده نگیرید. حتی اگر علائم شما شدید نباشد، نیاز به درمان دارید. اگر شکستگی اسکافوئید درمان نشده دارید، ممکن است بعداً با عوارض جدی تری مواجه شوید، از جمله:

 • سندرم کمپارتمان حاد (ACS) : افزایش فشار در عضلات شما ممکن است از رسیدن خون به بافت جلوگیری کند که می‌تواند باعث آسیب دائمی عضلانی و عصبی شود.
 • مالونیون : این زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان‌های شکسته شما در حین بهبودی به درستی در هم قرار نگیرند.
 • عدم جوش خوردن یا نانیونیون اسکافوئید : ممکن است استخوان های شما به طور کامل یا اصلاً رشد نکنند.
 • نکروز آواسکولار (استئونکروز) : این یک وضعیت استخوانی دردناک است که با گذشت زمان بدتر می شود و می تواند بر تحرک شما تأثیر بگذارد. زمانی اتفاق می افتد که چیزی جریان خون یکی از استخوان های شما را قطع می کند.
 • آرتریت دست : جوش نخوردن و نکروز آواسکولار می تواند منجر به آرتریت در دست و مچ شود. آرتروز دست باعث درد و تورم، سفتی و تغییر شکل می شود.

چقدر بعد از درمان احساس بهتری دارم؟

ممکن است چند هفته طول بکشد تا علائم شما بهبود یابد. بسته به نوع جراحی که برای ترمیم شکستگی استخوان اسکافوئید خود باید انجام دهید، باید بتوانید در عرض چند هفته دوباره حرکت را شروع کنید. اگر درد شدیدی را تجربه کردید که بهتر نشد، فوراً با جراح دست خود تماس بگیرید.

چگونه می توانم خطر شکستگی استخوان اسکافوئید را کاهش دهم؟

دکتر دهقانی فوق تخصص دست در ادامه مقاله شکستگی اسکافوئید درمان، تشخیص و علت آسیب به چند نکته ایمنی عمومی اشاره می کند که برای کاهش خطر آسیب دیدگی مناسب است.

 • در حال رانندگی همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید.
 • برای تمام فعالیت ها و ورزش ها از تجهیزات حفاظتی مناسب استفاده کنید.
 • رفت و شد در خانه و محل کار شما از شلوغی هایی که ممکن است شما یا دیگران را به هم بزند، احتیاط داشته باشید.
 • همیشه از ابزار یا تجهیزات مناسب در خانه برای رسیدن به اشیا استفاده کنید. هرگز روی صندلی، میز یا مبلمان نایستید.
 • یک رژیم غذایی و برنامه ورزشی را دنبال کنید که به شما در حفظ سلامت استخوان کمک می کند.
 • اگر بیش از 50 سال دارید یا اگر سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارید، در مورد آزمایش تراکم استخوان با پزشک خود صحبت کنید.
 • اگر از عصا یا واکر برای کمک به راه رفتن استفاده می کنید، همیشه از آن استفاده کنید و مراقب سطوح ناهموار باشید.

چگونه از شکستگی اسکافوئید جلوگیری کنیم؟

شکستگی‌های اسکافوئید معمولاً در اثر افتادن یا حوادث دیگر ایجاد می‌شوند، بنابراین نمی‌توانید برای پیشگیری از آن‌ها بجز اقدامات ایمنی هنگام راه رفتن (در صورت داشتن عصا یا واکر خود استفاده کنید) و احتیاط روی سطوح ناهموار، کاری انجام دهید.

اگر شکستگی اسکافوئید داشته باشم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

چنانچه شکستگی اسکافوئید دارید، باید انتظار بهبودی کامل را داشته باشید. همچنین ممکن است برای بازیابی قدرت و دامنه حرکتی مچ دست خود به فیزیوتراپی نیاز دارید.

طول درمان شکستگی اسکافوئید چقدر است؟

مدت زمان بهبودی شما بستگی به شدت شکستگی و درمان های مورد نیاز شما دارد. اکثر افراد به حدود سه ماه زمان نیاز دارند تا پس از شکستگی استخوان اسکافوئید بهبود یابند.

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر مدت زمانی که طول می کشد تا بدن شما بهبود یابد، تأثیر می گذارد. با پزشک متخصص یا جراح دست خود در مورد جدول زمانی متناسب با شرایط خاص خود صحبت کنید.

آیا لازم است کار یا مدرسه را از دست بدهم؟

اگر می توانید کار یا تکالیف مدرسه را با مچ بی حرکت انجام دهید، نیازی نیست که از محل کار یا مدرسه غیبت کنید. قبل از از سرگیری هرگونه فعالیت بدنی در دوران نقاهت با جراح دست خود صحبت کنید.

چشم انداز شکستگی اسکافوئید

چشم انداز شکستگی های اسکافوئید مثبت است. حتی اگر نیاز به جراحی داشته باشید، باید بهبودی کامل داشته باشید و نباید هیچ گونه عوارض طولانی مدتی از شکستگی خود داشته باشید.

چه زمانی باید به دکتر متخصص دست مراجعه کنم؟

اگر فکر می کنید شکستگی اسکافوئید یا هر استخوان شکسته دیگری دارید، باید در اسرع وقت به یک پزشک ارتوپد یا دکتر متخصص دست مراجعه کنید.

سخن پایانی دکتر دهقانی جراح دست

شکستن استخوان همیشه ترسناک است، به خصوص اگر به طور ناگهانی پس از لیز خوردن یا زمین خوردن اتفاق بیفتد. شکستگی‌های اسکافوئید به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند، و گزینه‌های زیادی برای اطمینان از بهبود مناسب استخوان‌ها و بدن شما وجود دارد. با دکتر دست خود در مورد اینکه چگونه می توانید استخوان های خود را قوی و سالم نگه دارید، صحبت کنید و اگر بیش از 50 سال سن دارید یا سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارید، به طور منظم غربالگری تراکم استخوان را انجام دهید.

توصیه پزشکی دکتر دهقانی دکتر دست اصفهان

به یاد داشته باشید سایت دکتر دهقانی فوق تخصص دست در اصفهان، درمان یا توصیه پزشکی ارایه نمی کند. انتشار مقاله شکستگی اسکافوئید درمان، تشخیص و علت آسیب صرفا جهت ارتقا دانش شما مخاطب گرانقدر انجام شده است و لازم است جهت درمان و مشاوره پزشکی از بهترین پزشکان شهرتان استفاده کنید تا روند و طول درمان شما به حداقل برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =