درمان علائم پارگی روتاتور کاف شانه در اصفهان

آسیب روتاتورکاف

روتاتور کاف، گروهی از ماهیچه ها و تاندون هاست که مفصل شانه را احاطه کرده و سر استخوان بالای بازو را محکم در حفره کم عمق شانه نگه می دارد. آسیب روتاتور کاف می تواند باعث درد مبهم در شانه شود که در شب و بخصوص موقع خواب بدتر می شود. آسیب های روتاتور کاف شایع است و با افزایش سن افزایش می یابد. این صدمات ممکن است در افرادی که مشاغلی دارند که به انجام مکرر حرکات بالای سر نیاز دارند، مانند نقاشان و مشاغل نجاری، زودتر رخ دهد.

دکتر متخصص دست اصفهان

بهترین تمرینات فیزیوتراپی شانه می تواند انعطاف پذیری و قدرت عضلات اطراف مفصل شانه را بهبود بخشد. برای بسیاری از افراد مبتلا به مشکلات روتاتور کاف، این تمرینات تنها چیزی است که برای مدیریت درد آنها لازم است. گاهی اوقات، پارگی روتاتور کاف ممکن است در اثر یک آسیب ایجاد شود. در این شرایط، افراد باید به سرعت به دنبال بهترین دکتر متخصص دست اصفهان باشند زیرا ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند.

آناتومی مرتبط با پارگی روتاتور کاف

مفصل شانه از یک گوی و کاسه ای (توپ و سوکت) تشکیل شده است که در آن، توپ (سر استخوان بازو) در یک سوکت کم عمق در تیغه شانه قرار گرفته است. استخوان شانه از سه بخش تشکیل شده است که به شرح زیر است.

 1. استخوان هومروس در بالای بازو (Humerus)
 2. تیغه شانه یا کتف (scapula)
 3. استخوان ترقوه (clavicle)

روتاتور کاف متشکل از یک گروه چهارتایی عضله و تاندونهایی است که استخوان بازو را به تیغه شانه وصل کرده و نگه میدارد و در بالا بردن و چرخاندن بازو تاثیر دارد.

علائم پارگی روتاتورکاف

درد همراه با آسیب روتاتور کاف ممکن است:

 • به عنوان یک درد مبهم در عمق شانه توصیف شود
 • اختلال خواب
 • شانه کردن موهایتان یا رساندن دست به پشت سرتان را سخت می کند
 • با ضعف بازو همراه باشد
 • باید توجه داشته باشید ممکن است برخی از آسیب‌های روتاتور کاف باعث درد نشوند.

چه زمانی باید به پزشک دست مراجعه کرد؟

پزشک خانواده شما یا یک پزشک عمومی می تواند درد کوتاه مدت شانه را ارزیابی کند. در صورت بروز ضعف فوری در بازوی خود پس از آسیب، فوراً به بهترین دکتر فوق تخصص دست در اصفهان مراجعه کنید.

علل پارگی روتاتورکاف

آسیب های روتاتور کاف اغلب به دلیل ساییدگی و پارگی پیشرونده بافت تاندون در طول زمان ایجاد می شود. فعالیت های مکرر بالای سر یا حملات طولانی مدت مانند بلند کردن اجسام سنگین می تواند تاندون شانه را تحریک یا به آن آسیب برساند. روتاتور کاف همچنین ممکن است در یک حادثه در هنگام سقوط یا تصادف آسیب ببیند.

عوامل خطر در پارگی روتاتورکاف

عوامل زیر ممکن است خطر آسیب روتاتور کاف را افزایش دهند:

 1. سن : خطر آسیب روتاتور کاف با افزایش سن افزایش می یابد. پارگی روتاتور کاف در افراد بالای 60 سال شایع است.
 2. برخی مشاغل : کارهایی که به حرکات مکرر بازو در بالای سر نیاز دارند، مانند نجاری یا نقاشی خانه، می توانند به مرور زمان به روتاتور کاف آسیب برسانند.
 3. ورزش های خاص : برخی از انواع آسیب های روتاتور کاف در افرادی که در ورزش هایی مانند بیس بال، تنیس و وزنه برداری شرکت می کنند، شایع تر است.
 4. سابقه خانوادگی : ممکن است یک جزء ژنتیکی در آسیب‌های روتاتور کاف دخیل باشد، زیرا به نظر می‌رسد این آسیب‌ها در خانواده های خاصی شایع‌تر است.

عوارض پارگی روتاتورکاف

بدون درمان، مشکلات روتاتور کاف ممکن است منجر به از دست دادن دائمی حرکت یا ضعف مفصل شانه شود.

تشخیص پارگی روتاتورکاف

در طول معاینه فیزیکی، دکتر خوب متخصص دست بر روی قسمت های مختلف شانه آسیب دیده فشار می آورند و بازوی شما را در موقعیت های مختلف حرکت می دهند. پزشکان دست همچنین قدرت عضلات اطراف شانه و بازوهای شما را ارزیابی خواهند کرد. تجویز تصویربرداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • اشعه ایکس. اگرچه پارگی روتاتور کاف در عکس اشعه ایکس نشان داده نمی شود، این آزمایش می تواند خارهای استخوانی یا سایر علل بالقوه درد شما را مانند آرتریت را تجسم کند.
 • سونوگرافی. این نوع آزمایش از امواج صوتی برای تولید تصاویری از ساختارهای درون بدن شما، به ویژه بافت‌های نرم مانند ماهیچه‌ها و تاندون‌ها استفاده می‌کند. این به دکتر دست شما اجازه می دهد تا ساختارهای شانه شما را در حین حرکت ارزیابی کند. همچنین امکان مقایسه سریع بین شانه آسیب دیده و شانه سالم را فراهم می کند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). این فناوری از امواج رادیویی و آهنربای قوی استفاده می کند. تصاویر به دست آمده تمام ساختارهای شانه را با جزئیات بسیار نشان می دهند.

درمان پارگی روتاتورکاف

درمان‌های خانگی درد شانه مانند استراحت، یخ و فیزیوتراپی گاهی اوقات تنها چیزی است که برای بهبودی از آسیب روتاتور کاف لازم است. اگر آسیب شما شدید باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

انواع درمان پارگی روتاتورکاف

فیزیوتراپی معمولاً یکی از اولین درمان هایی است که پیشنهاد می شود. تمرینات متناسب با محل خاص آسیب روتاتور کاف شما می تواند به بازگرداندن انعطاف پذیری و قدرت به شانه شما کمک کند. فیزیوتراپی نیز بخش مهمی از روند بهبودی پس از جراحی روتاتور کاف است.

تزریقات در شانه

تزریق استروئید به مفصل شانه ممکن است مفید باشد، به خصوص اگر درد با خواب، فعالیت های روزانه یا فیزیوتراپی تداخل داشته باشد. در حالی که چنین روشهایی اغلب به طور موقت تسکین می‌دهند، اما می‌توانند تاندون را ضعیف کرده و موفقیت جراحی شانه آینده را کاهش دهند.

عمل جراحی پارگی روتاتورکاف

انواع مختلفی از جراحی ها برای آسیب های روتاتور کاف در دسترس هستند، از جمله:

 • ترمیم تاندون آرتروسکوپی : در این روش، جراحان دست یک دوربین کوچک (آرتروسکوپ) و ابزار را از طریق برش‌های کوچک وارد می‌کنند تا تاندون پاره شده را دوباره به استخوان بچسبانند.
 • ترمیم تاندون باز : در برخی شرایط، ترمیم تاندون باز ممکن است گزینه بهتری باشد. در این نوع جراحی ها، جراح دست از طریق یک برش بزرگتر کار می کند تا تاندون آسیب دیده را دوباره به استخوان بچسباند.
 • انتقال تاندون : اگر تاندون پاره شده بیش از حد آسیب دیده باشد که نمی تواند دوباره به استخوان بازو وصل شود، جراحان ممکن است تصمیم بگیرند که از تاندون نزدیک به عنوان جایگزین استفاده کنند.
 • تعویض شانه : آسیب های بزرگ روتاتور کاف ممکن است نیاز به جراحی تعویض شانه داشته باشد. برای بهبود پایداری مفصل مصنوعی، یک روش ابتکاری (آرتروپلاستی معکوس شانه) قسمت توپی مفصل مصنوعی را روی تیغه شانه و قسمت سوکت را روی استخوان بازو نصب می‌کند.

هزینه عمل پارگی روتاتور کاف در اصفهان چقدر است؟

برای دریافت هزینه و قیمت عمل جراحی شانه می توانید از طریق معاینه و تشخیص دقیق نوع جراحی از قیمت عمل شانه دکتر دهقانی مطلع شوید. از تاثیر گذارترین موارد در هزینه عمل شانه، مرکز جراحی یا بیمارستان محل عمل، هزینه های بستری، داشتن و یا نداشتن بیمه و … هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =